Piątek, 23 marca 2019 o 18:00 – 20:00 Bar Vega

Nouruz: Perski Nowy Rok.
Koncert pieśni i piosenek irańskich wykona duet Sol et Luna w składzie: Saba Litwińska, głos, daf i Mieczysław Litwiński: głos, tar, setar, skrzypce, harmonium, daf.
Usłyszymy piosenki perskie, te ludowe, przeważnie o miłości, bardziej skoczne i lekkie, jak i te klasyczne, z tekstami perskiej poezji, również w tłumaczeniach na polski, o miłości, o górach, przyrodzie, siedzeniu w ogrodzie z ukochanym… w tej części wiersze słynnego poety, mistyka i derwisza z XIII w., przekładanego na setki języków, ogromnie popularnego na wszystkich kontynentach Dżalaluddina Rumiego, jak i żarliwy wiersz miłosny jedenastowiecznego perskiego poety Baba Taher Uriana.
Saba i Mieczysław Litwińscy uczyli się muzyki perskiej u irańskich mistrzów, uczęszczając w Isfahanie na lekcje śpiewu, gry na tarze i setarze, a w Polsce współpracując przez wiele lat z Dariuszem Rasuli, wirtuozem perskiego fletu nej i kompozytorem. Opanowali język perski uczęszczając jako wolni słuchacze na zajęcia na iranistyce w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Świetnie rozumieją żarliwą, pełną tęsknoty muzykę perską i jej ducha przekazują dalej, będąc być może jedynymi wokalistami w Polsce śpiewającymi muzykę Iranu.
Nouruz to święto bardzo radosne, może dlatego, że w Iranie rok zaczyna się właśnie 21 marca. To największe święto obchodzone w irańskich domach, kiedy daje się sobie nawzajem podarunki, cała rodzina zbiera się razem, by wspólnie jeść, muzykować i czytać na głos poezje. Tradycyjnie gospodarz domu podchodzi do każdej osoby, z grubym tomem wierszy Hafiza, i każdy otwiera książkę w jakimś miejscu, założonym pięknym, nowiutkim irańskim banknotem z obrazem róż i słowików. W miejscu, gdzie otworzył, jest wiersz specjalnie dla niego tego dnia – wiersz Hafiza, w którego pięknych, niejednoznacznych strofach kryje się wróżba dla osoby, która otworzyła tom poezji właśnie w tym miejscu. W Nouruz przystraja się specjalny stół, gdzie nie może zabraknąć zwierciadła w ozdobnej ramie, hiacyntów, jabłek, czosnku, słodu, złotej rybki w okrągłym akwarium oraz… rzeżuchy i pisanek. Można śmiało powiedzieć, że jest to Święto Wiosny. Ferie i obchody trwają trzynaście dni! Jest dzień skakania przez ogniska, i inny dzień, wyrzucania dywanu rzeżuchy do rzeki, by to, co stare, odpłynęło, a to co nowe, przyszło z nurtem…

Bezpłatne.
weź udział w wydarzeniu:
https://www.facebook.com/events/297429810955103/

NOURUZ